Strona główna » Seks i związki » Uczulenie na seks? To możliwe!

Uczulenie na seks? To możliwe!

Uczulenie na seks? To możliwe!

Pierwsze objawy

Katar, zmęczenie, bóle mięśni, gorączka, nadmierna potliwość – te symptomy odpowiadają bardziej przeziębieniu lub grypie, tymczasem mogą dotyczyć również alergii na seks. Po czym poznać, że to nie zwykły wirus? Tego typu objawy pojawiają się podczas wytrysku lub po nim, w odstępie od kilku sekund do kilku godzin. Utrzymują się nawet do kilku dni, przez co mogą być mylone z przeziębieniem.

Uczulenie … na własną spermę

Pierwszy raz przypadek POIS, czyli choroby postorgazmicznej, odnotowano w 2002 r. Początkowo wśród naukowców zajmujących się tą przypadłością panowało przekonanie, że przyczyna związana jest z brakiem równowagi chemicznej, brakiem progesteronu lub zaniżonym poziomem testosteronu w mózgu. W 2012 r. pojawiła się jednak teza je podważająca. Holenderscy naukowcy z Utrecht University wskazali uczulenie na własną spermę jako główną przyczynę alergii. Poinformowali również, że sposobem leczenia powinno być odczulanie, podobnie, jak w przypadku innych uczuleń.

Dwa typy POIS

Według naukowców z Tulane University School of Medicine w Nowym Orleanie istnieją dwa typy alergii na seks. Pierwszy objawia się w okresie dojrzewania, natomiast drugi – po wejściu w dorosłość. W obydwu przypadkach symptomy są do siebie podobne i pojawiają się najczęściej około pół godziny po wytrysku. Ich zdaniem trudno jest wskazać jednoznacznie na przyczynę, aczkolwiek ma ona podłoże zarówno psychiczne, jak i biologiczne.

Czy jest nadzieja dla uczulonych?

Obecnie większość specjalistów stoi na stanowisku, że na ten moment alergia nie jest całkowicie uleczalna, jednak jej objawy można znacznie złagodzić poprzez odczulanie – w tym przypadku głównie poprzez stopniowe podawanie zastrzyków z rozcieńczonym nasieniem uczulonego.