Strona główna » Styl życia » Biznesowa architektura przyszłości – tak będą wyglądały nasze miejsca pracy

Biznesowa architektura przyszłości – tak będą wyglądały nasze miejsca pracy

Biznesowa architektura przyszłości  – tak będą wyglądały nasze miejsca pracy

Niewidzialna architektura

Budynki będą coraz bardziej „niewidzialne”. Co to znaczy? Zostaną zaprojektowane tak, aby jak najbardziej wtopić się w tło. Dzięki temu nie będą zakłócać panoramy miasta, ani ingerować w jego krajobraz. Celem takiego podejścia jest pełna harmonizacja i zespolenie budynków z miastem, tak, by były jego integralną częścią.

Źródło: Instagram

Dla ludzi i przez ludzi

Budynki przyszłości mają być przede wszystkim użyteczne i funkcjonalne. Mają być otwarte, przyjazne i komfortowe do pracy dla ludzi w każdym wieku, z różnych grup i o różnych doświadczeniach. Co więcej, mają być miejscem, gdzie ludzie będą spotykać się również po pracy – stąd pomysły ogrodów, ławek i placów dostępnych dla wszystkich. Widoczne jest tutaj również zacieranie się granicy pomiędzy przestrzenią biurową, a domową.

Źródło: Instagram

Blisko natury

Ekologia, zieleń, przestrzeń, zrównoważone budownictwo – te elementy to podstawa biurowców przyszłości. Już nie będą one kojarzone z betonem i zabudową korytarzy przewietrzania miasta – pojawią się zielone, oddychające tarasy, dachy, ściany i elewacje, mające pomagać w redukcji zanieczyszczeń powietrza.

Źródło: Instagram

Pełna autonomia

Zgodnie z tym trendem, budynek ma być w pełni niezależny i samowystarczalny, odporny na zmiany pogodowe i kataklizmy. Wszystko to dzięki inteligentnemu systemowi nadzorującemu. Plany są bardzo obiecujące – powstają projekty tzw. budynków na morzu (na wypadek zalania miasta), czy też budynków „samożywiących się” (modele wewnętrznych farm żywności), samodzielnie filtrujących powietrze i recyklingujących odpady.

Budynek jak żywy

Biurowce przyszłości będą rosnąć i rozwijać się dzięki surowcom organicznym i odnawialnym źródłom energii. Będą elastyczne i plastyczne, w pełni dopasowane do profilu firmy i pracowników. To przestrzenie charakteryzujące się dużą dynamiką, która zmienia się i dostosowuje w zależności od potrzeb.

 

Źródło: Instagram

 

Przyszłość biznesu w tym kontekście zapowiada się naprawdę ciekawie. Pytanie, czy te budynki rzeczywiście będą spełniać przeznaczoną im rolę i czy zdołają zapewnić nam bezpieczeństwo. Póki co pozostaje nam czekać z niecierpliwością.