Strona główna » Zdrowie » Movember się kończy, ale świadomość zostanie

Movember się kończy, ale świadomość zostanie

Movember się kończy, ale świadomość zostanie

Po co w ogóle ten Wąsopad?

Nazwa Movember wywodzi się z połączenia dwóch angielskich słów: moustache (wąsy) oraz November (listopad). Ten pierwszy człon stał się symbolem akcji i znalazł odzwierciedlenie w wąsach noszonych przez panów obowiązkowo przez 30 listopadowych dni.

O ile same wąsy traktowane są z przymrużeniem oka, o tyle temat, do jakiego się odnoszą, jest trudny, bo związany z coraz częściej występującymi, męskimi nowotworami, głównie z rakiem jądra. Potrzeba nagłośnienia tej tematyki wynikła z tego, że wielu mężczyzn nie miało pojęcia o istnieniu tego typu nowotworu. Nie mieli oni również świadomości, że mogą samodzielnie i odpowiednio wcześnie wykryć chorobę dzięki samobadaniu.

Statystyki nie kłamią

W Polsce z roku na rok liczba zachorowań na nowotwory jąder wzrasta. Szczególnie niebezpieczny jest rak prostaty – co roku zapada na niego 9 tysięcy mężczyzn, a 4 tysiące z nich umiera. To drugi w kolejności nowotwór, jeśli chodzi o śmiertelność mężczyzn na świecie. Statystyka jest nieubłagana – szacuje się, że już co trzeci mężczyzna w wieku od 50 do 80 lat, a także aż 80% mężczyzn po 80 roku życia zachoruje na raka prostaty.

Dane odnośnie raka jąder również napawają niepokojem – zachorowalność w skali całej populacji wzrosła z 0,8 proc. do niemal 1, 5 proc. Wykrywa się go u około tysiąca pacjentów w ciągu roku. W Polsce doświadczają go najczęściej mężczyźni w grupie wiekowej 20-39 lat.

Movember jest dobrą okazją nie tylko do uświadamiania mężczyzn o możliwych zagrożeniach, ale również do zmobilizowania ich w kwestii badań i profilaktyki przeciwnowotworowej.

Movember w Polsce

Akcja ta odbywa się w naszym kraju już po raz czwarty. Jej elementy to nie tylko znak rozpoznawczy, czyli wąsy, ale – przede wszystkim – badania USG jąder dla mężczyzn w wieku 18-35 lat (grupa ryzyka w przypadku raka jąder), wykonywane w wybranych miastach Polski (Wrocław, Bielsko-Biała, Kraków, Lublin, Poznań, Kędzierzyn-Koźle, Warszawa, Łódź, Gdynia, Katowice).

Podczas badania można wesprzeć akcję dowolną kwotą – zebrane środki przekazywane są organizatorowi praz Fundacji Kapitan Światełko. Akcjom prowadzonym w poszczególnych miastach towarzyszą również porady i instruktaże dotyczące tego, jak samemu poddawać się badaniom.

Warto zaznaczyć, że dotychczas w ramach akcji przebadanych zostało ponad 1300 mężczyzn – u 16 z nich wykryto nowotwór jąder w stadium, które umożliwiło przeprowadzenie skutecznego leczenia i ostateczne pokonanie choroby.