Strona główna » Seks i związki » Impotencja w młodym wieku

Impotencja w młodym wieku

Impotencja w młodym wieku

Młodość jest piękna, ale…

Młodość rządzi się swoimi prawami. Jest intensywna, barwna, pełna nowych doświadczeń, również seksualnych. Niestety, coraz częściej zdarza się, że są to przykre doświadczenia związane z trudnością w utrzymaniu erekcji. Trudno je zdiagnozować, bowiem młodzi mężczyźni krępują się o tym mówić – uważają, że to wielki wstyd i boją się upokorzenia. Tymczasem wizyty u specjalisty nie należy odkładać. Im wcześniej uda się rozpoznać, jaka jest przyczyna problemu, tym większa szansa, że uda się go szybko i w pełni rozwiązać.

Przyczyny

Impotencja w młodym wieku spowodowana jest zwykle czynnikami psychologicznymi, w odróżnieniu od starszych mężczyzn, u których brak erekcji wynika częściej z takich chorób, jak cukrzyca, czy miażdżyca.

Czynniki te są następujące:

– nieudane doświadczenia seksualne (lub ich brak) i lęk przed kolejnymi

– długotrwały stres

– zmęczenie

– brak snu

– depresja

– nieodpowiedni styl życia (używki, niewłaściwa dieta, brak ruchu)

To, że problemy z erekcją mają podłoże psychologiczne, można rozpoznać na podstawie obserwacji własnego ciała, szczególnie, jeśli np. występują poranne wzwody lub też możliwa jest masturbacja. W takiej sytuacji warto jak najszybciej udać się na konsultację lekarską – może to oszczędzić wielu późniejszych problemów w życiu młodego człowieka.

Metody leczenia impotencji młodych

To, że jest to wrażliwy i delikatny temat, nie podlega dyskusji i dobry lekarz tak właśnie powinien do tego podchodzić. Zwykle okazuje się, że w leczeniu takich przypadków nie jest potrzebna farmakologia – wystarczy stały kontakt z psychologiem i zmiana pewnych nawyków (ograniczenie używek, podjęcie aktywności fizycznej, zmiana diety).

Pójście do psychologa jest trudnym krokiem, ale nie ma się czego obawiać, gdyż terapia polega na stopniowym i łagodnym oswajaniu mężczyzny z przypadłością oraz przyczyną problemów. Co więcej, może w niej uczestniczyć również partnerka.

W problemach dotyczących erekcji można też pomóc sobie „domowymi” sposobami. Poznanie i stosowanie technik relaksacyjnych oraz stymulujących, odpowiednia suplementacja, szczere rozmowy z partnerką – to wszystko może pomóc.

Trzeba tylko przemóc się i wykonać pierwszy krok do celu, jakim jest pokonanie niemocy płciowej.