Strona główna » Po męsku » Krawat: wciąż na topie

Krawat: wciąż na topie

Krawat: wciąż na topie

Jak było kiedyś?

Zacznijmy od pytania: skąd w ogóle wziął się krawat? Historycy są w tym względzie podzieleni. Jedni wskazują na czasy starożytne, a konkretnie Rzym, czego dowodzić ma podobny element ubioru znajdujący się na szyjach mężczyzn na kolumnie Trajana (rzymski pomnik wzniesiony w 113 roku). Z kolei inni są przekonani, że krawat wywodzi się z wojska, a jego pomysłodawcami są chorwaccy najemnicy walczący w Wojnie Trzydziestoletniej u boku Ludwika XIII i kardynała Richelieu – wiązali oni pod szyją chusty, których węzeł zwisał pod brodą. Podobno ten trend podchwycili Francuzi i przenieśli go z wojska na paryskie ulice.

Ostateczna forma

Od tamtego czasu kształt i forma krawatów wciąż się zmieniała. W modzie były krawaty koronkowe, chusty o różnych kształtach (krawaty, romby, trójkąty), wstążki, apaszki, kokardy, bandany, czy też sznurki.

Krawat, który znamy w obecnym kształcie, jest dziełem Jesse’go Langsdorfa – to ten nowojorski krawiec opracował w 1926 r. sposób ukośnego cięcia materiału składającego się z trzech części. Pozwoliło to na znaczne łatwiejsze wiązanie krawatów i nadanie im większej elastyczności.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze krawatu?

Na pewno na trzy czynniki: kolor, wzór, formę i powód, dla którego go kupujemy. Może zacznijmy od ostatniego punktu. Dziś krawat jest uważany za uniwersalną część męskiego ubioru, pasującą zarówno do eleganckiego look’u, jak i zwykłych dżinsów. Tak więc możemy kupić krawat zarówno do garnituru, jak i zwykłego, codziennego stroju. I tutaj dochodzimy do formy. Jeśli strój codzienny, do pracy, to krawat wąski i mniej formalny, np. knit, krawat wełniany lub z grenadyny – będzie dobrze komponował się z casualową koszulą, sportową marynarką, dżinsami lub chinosami.

Jeśli zaś krawat na specjalne okazje, to warto postawić na klasykę: jedwabny, w jednolitym kolorze i wąski. Najbardziej bezpieczne jest zestawienie: ciemny garnitur, ciemny krawat i jasna koszula. W obydwu przypadkach (duża uroczystość lub casual) krawat powinien sięgać górnej krawędzi paska u spodni.

Jeśli chodzi o kolor, tutaj sprawa jest nieco bardziej skomplikowana – dużo zależy bowiem od kolorystyki koszuli i garnituru. Może pójdźmy takim tropem:

– biała lub błękitna koszula i grafitowy garnitur – krawat ciemnobrązowy, w odcieniach szarości lub granatu (może być w jasne prążki lub inne wzory)

– biała lub błękitna koszula i granatowy garnitur – krawat w odcieniach szarości, bladego różu (tutaj może być motyw kwiatowy), pomarańczu i granatu

Jeśli chodzi o koszulę w paski, tutaj najlepszy będzie krawat o kolorach podobnych lub kontrastowych. Pamiętaj o tych zasadach:

Po pierwsze: jeśli koszula w cienkie paski, to krawat o większych wzorach

Po drugie: jeśli koszula w szersze, większe paski, to krawat w mniejsze wzorki

A co z koszulą w kratę? Generalna zasada jest taka: wzór krawata musi być większy, niż kratka na koszuli. Wyjątek stanowi krata dużych rozmiarów na garniturze (tzw. windowpane). Do koszuli dżinsowej pasują z kolei krawaty mniej formalne, o których wcześniej pisaliśmy.

 

Nie bój się krawatów, one nie gryzą. Co więcej, mogą całkowicie zmienić Twój wizerunek w oczach innych. Wydaje się, że moda na krawaty nigdy nie przeminie, dlatego warto korzystać z tego dobrodziejstwa!