Strona główna » Zdrowie » Jak i po co badać swoje jądra?

Jak i po co badać swoje jądra?

Raz w miesiącu – tyle wystarczy, aby w porę zauważyć niepokojące zmiany i uchronić się przed rakiem jąder. Samobadanie jąder powinno stać się nawykiem, tak jak poranny trening czy kawa. Nie jest skomplikowane, nie boli, poza tym można je wykonać samodzielnie w zaciszu domowym. Jak to robić?

Jak i po co badać swoje jądra?

Panowie, to naprawdę ważna sprawa. Rak jąder atakuje coraz więcej mężczyzn – to najczęściej występujący guz typu złośliwego, szczególnie między 20., a 35. rokiem życia. Wcześnie wykryty może być całkowicie uleczalny. Dlatego powinniśmy wszyscy nauczyć się badać swoje jądra. Oto instrukcja, jak to robić.

Badanie jąder krok po kroku

 1. Po pierwsze: zacznij od kąpieli lub prysznica. To pozwoli na zmiękczenie skóry krocza i ułatwi przeprowadzenie badania.
 2. Po drugie: przyjmij pozycję stojącą lub siedzącą (np. przed lustrem).
 3. Po trzecie: dokładnie obejrzyj jądra w lustrze – zweryfikuj, czy nie widzisz odkształceń.
 4. Po czwarte: weź w dłoń jedno z jąder, a drugą badaj je dotykiem. Tę samą czynność wykonaj z drugim jądrem.
 5. Po piąte: przytrzymaj jądro dwoma palcami jednej ręki i lekko obracaj. Tę samą czynność wykonaj z drugim jądrem.

Wskazówki

Badając jądra palcami, staraj się wyczuć, czy coś się zmieniło w ich strukturze. Guzki, zgrubienia lub grudki, które mogą stanowić podstawę do niepokoju, pojawiają się zwykle na jednym z jąder. Zwróć również uwagę na to, czy rozmiar i ciężar jąder się nie zmieniły oraz czy pojawia się w nich ból (lub w podbrzuszu) podczas dotykania palcami lub oddawania moczu. Zdrowe jądra są zwykle gładkie i elastyczne, jednak dość twarde. Jeśli uznasz, że coś jest nie tak, skonsultuj się z lekarzem.

Wizyta u lekarza

Tutaj są dwie opcje: wizyta u lekarza rodzinnego, który może wypisać skierowanie do urologa lub bezpośrednia konsultacja (zwykle odpłatna) z urologiem. Na początku lekarz przeprowadzi wywiad, a następnie przystąpi do wykonania badania palpacyjnego jąder. To on podejmuje decyzję, czy potrzebne jest skierowanie na dodatkowe badania (np. USG jąder).

 

Jeśli zaobserwowałeś u siebie guzki i grudki, dla własnego spokoju skonsultuj to z lekarzem. Lepiej mieć pewność, niż chodzić w stresie i niepokoju. Jest to tym bardziej istotne, że rak jąder rozwija się bardzo szybko.

Oceń ten artykuł.

1 komentarz

  • Mik
  • 29 września 2017

  Ciężko się do tego przekonać… ale trzeba, tak jak kobiety piersi

  Odpowiedz

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *