Strona główna » Zdrowie » Jak walczyć z potem? Poznaj najskuteczniejsze sposoby

Jak walczyć z potem? Poznaj najskuteczniejsze sposoby

Jak walczyć z potem? Poznaj najskuteczniejsze sposoby

Zwykły dezodorant nie zadziała

A przynajmniej nie długofalowo. Głównie dlatego, że w przeważającej większości jego funkcją nie jest blokowanie wydzielania potu, a jedynie zwalczanie przykrego zapachu. Poza tym, paradoksalnie jego woń potrafi jeszcze bardziej wyeksponować przykre zapachy. Lepiej już zaopatrzyć się w antyperspirant zawierający hydroksychlorek glinu i związku glinowo-cyrkonowe – obecność soli glinu pozwala zmniejszyć wydzielanie potu, aczkolwiek skuteczność działania jest uzależniona od stopnia nasilenia potliwości. Antyperspiranty są polecane bardziej do codziennej pielęgnacji i łagodniejszych objawów hiperhydrozy.

Kąpiele i napoje ziołowe

To sposób, który możesz wypróbować w zaciszu domowym. Potrzebujesz do tego szałwii, kory dębu lub brzozy, rumianku, liści melisy i mięty pieprzowej. Dwie łyżeczki takiej mieszanki zaparz szklanką wrzątku i pozostaw pod przykryciem na pół godziny, następnie przecedź przez sitko. Pij w postaci ciepłej, najlepiej dwa razy dziennie, tuż po posiłku. Zioła możesz również wykorzystać do kąpieli. Wrzuć do wody powyższą mieszankę i pozostań w wodzie przez 20 minut. Pamiętaj, że w obydwu sposobach najważniejsze jest, aby zioła były świeże i dobrej jakości.

Blokery

W działaniu jest podobny do antyperspirantu – zawiera porównywalną ilość chlorku glinu, który jest zdolny do blokowania ujścia gruczołów potowych i hamowania wydzielania potu. Główna różnica polega na tym, że bloker tworzy galaretowaty czop, działający silniej, dłużej i głębiej pod skórą. Specjaliści zalecają stosowanie ich na noc do skóry pach, odradzają z kolei długotrwałe ich stosowanie. Dlaczego? Blokery, poprzez ograniczanie wydzielania potu, zatrzymują proces usuwania toksyn z organizmu. Dłuższe ich stosowanie może zwiększyć szanse na rozwój bakterii, które w normalnych warunkach byłyby likwidowane właśnie przez pot. Poza tym, zbyt długa kuracja blokerem może powodować alergie.

Farmakologia

Tabletki na pocenie to wyjście dla osób, które cierpią nie tylko na potliwość pach, ale również rąk, pleców, czy stóp. Przepisywane im są np. leki o działaniu cholinolitycznym, a więc rozkurczającym mięśnie gładkie, jednak one znajdują zastosowanie głównie przy pobudzeniu emocjonalnym oraz w przypadku chorób o podłożu neurologicznym, których efektem jest m.in. nadmierny pot. Przy wyborze leku najlepiej skonsultować się z lekarzem, ponieważ nieodpowiednie ich stosowanie może spowodować zaburzenie gospodarki wodno-elektrolitowej.

Jonoforeza

To zabieg polegający na transporcie jonów przez skórę za pomocą prądu galwanicznego, czyli takiego, który nie wywołuje skurczów mięśni. Miejsca szczególnie dotknięte potliwością zanurza się w wodzie, do której dodawane są również substancje cholinotyczne. Podczas trwania zabiegu, kanały gruczołów potowych są częściowo uszkadzane, przez co część z nich przestaje wydzielać pot.

Toksyna botulinowa

Zabieg ten jest dość bolesny, aczkolwiek krótkotrwały (trwa maksymalnie pół godziny). Polega na wstrzyknięciu do skóry niewielkiej dawki botoksu, w wyniku czego dochodzi do blokady nerwów działających przy gruczołach wydzielania zewnętrznego – pot nie jest przez nie wydzielany. Efekt takiej terapii utrzymuje się około 4-12 miesięcy. Niestety zabieg jest kosztowny – cena obejmująca wyłącznie dłonie waha się od 2 do 3 tys. złotych. Całościowo może ona wynieść nawet 3 razy tyle.

Leczenie chirurgiczne

Tutaj można wymienić zabiegi takie, jak sympatektomia, chirurgiczne usunięcie gruczołów potowych lub liposukcja partii ciała najbardziej się pocących. Sięga się po nie w najcięższych przypadkach hiperhydrozy oraz innych zaburzeń potliwości, a więc wtedy, gdy zawiodą wszelkie inne metody wymienione powyżej.

 

 

Sposobów leczenia nadmiernej potliwości jest wiele i w większości przypadków podczas stosowanych kuracji widoczna jest poprawa. Ważne przy tym jest zachowanie nie tylko podstawowych zasad higieny, ale również wzmożona pielęgnacja ciała, przejawiająca się zarówno w stosowaniu dezodorantów i antyperspirantów, jak i w wyborze lekkiej, oddychającej odzieży.