Strona główna » Fitness » Dogtrekking, czyli psi towarzysz na dłuższych spacerach

Dogtrekking, czyli psi towarzysz na dłuższych spacerach

Lubisz spacery z psem? W takim razie z pewnością polubisz dogtrekking – sport, który będzie pożyteczny zarówno dla Ciebie, jak i Twojego czworonoga. Sprawdź, na czym polega i jak się do niego przygotować.

Dogtrekking, czyli psi towarzysz na dłuższych spacerach

Czym jest dogtrekking?

Dogtrekking to forma aktywności fizycznej, która staje się coraz bardziej popularna, również w Polsce. Każdy sprawny psiak może być w to zaangażowany (niezależnie od rasy czy wielkości) – każdy jest w stanie przejść te minimum kilkanaście kilometrów dziennie. Psy są wręcz stworzone do takich spacerów. Co więcej, część czworonogów z powodzeniem uczestniczy w canicrossie, czyli biegowym odpowiedniku dogtrekkingu. Jeśli uważasz, że Twój pies jest „za mały” lub „za gruby”, to zastanów się, czy to aby nie jest wymówka dla Ciebie 🙂

Jak zacząć?

Tak naprawdę już zacząłeś. Zawsze zaczyna się od standardowego wyprowadzania psa, a cały szkopuł tkwi w tym, aby stopniowo wydłużać te spacery. Ta dyscyplina nie wymaga specjalnych umiejętności, poza znalezieniem czasu na wyprawy i systematyczną pracą nad kondycją, ale ta praca to raczej element samego dogtrekkingu. Już 2-3 godziny spędzane na spacerze z psem pozwalają na poprawę formy. Jak już dłuższe spacery wejdą Ci w krew, możesz zacząć organizować weekendowe wyjazdy w góry.

O czym pamiętać?

Najlepiej na trasy wybierać naturalne drogi, nie asfaltowe, np. ścieżki leśne lub szlaki niższych gór. Istotne jest również zabranie odpowiedniej ilości wody dla siebie oraz psa, a także dostosowanie się do warunków pogodowych panujących na zewnątrz. Zwróć również uwagę na obuwie – powinno być jak najbardziej wygodne i poprawiać komfort chodzenia. Jeśli chodzi o Twojego towarzysza, powinien mieć on specjalne szelki, do których będziesz mógł przypiąć linkę amortyzującą. Treningi można rozpocząć od stopniowego wydłużania czasu codziennych spacerów. Już dwugodzinna przechadzka z psem kilka razy w tygodniu pozwoli poprawić formę i może być początkiem przygody z dogtrekkingiem. Dodatkowo można co jakiś czas wybrać się na dłuższą wyprawę w góry lub w miejsce, gdzie są niewielkie pagórki. Pozwala to zwiększyć poziom trudności pokonywanej trasy i poprawić kondycję przyszłego uczestnika.

Na trasy marszu trzeba wybierać tylko naturalne ścieżki bez asfaltu. Najlepsze są leśne szlaki lub trasy w niskich górach. Podczas wypraw koniecznie trzeba zabrać ze sobą wodę dla siebie i psa oraz odpowiednie ubrania dostosowane do warunków pogodowych. Nie można zapomnieć również o wybraniu odpowiednich butów. Najlepiej by były one wygodne i poprawiały komfort chodzenia w urozmaiconym terenie. Jeszcze jedna istotna rzecz, o której warto pamiętać, to pas maszera – rodzaj uprzęży dla Ciebie, do której będzie przypięta smycz amortyzująca. Jej kocówka powinna być przymocowana do szelek psa.

 

Najważniejsze, aby dogtrekking był przyjemny zarówno dla Ciebie, jak i Twojego czworonoga. Staraj się nagradzać psa po zakończonym treningu, np. poprzez podawanie mu smakołyków lub za pomocą nieforsownej zabawy – pies to doceni i Wasze długie spacery nie będą mu się kojarzyły z przymusem.

Oceń ten artykuł.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *