Strona główna » Fitness » Dogtrekking, czyli psi towarzysz na dłuższych spacerach

Dogtrekking, czyli psi towarzysz na dłuższych spacerach

Dogtrekking, czyli psi towarzysz na dłuższych spacerach

Czym jest dogtrekking?

Dogtrekking to forma aktywności fizycznej, która staje się coraz bardziej popularna, również w Polsce. Każdy sprawny psiak może być w to zaangażowany (niezależnie od rasy czy wielkości) – każdy jest w stanie przejść te minimum kilkanaście kilometrów dziennie. Psy są wręcz stworzone do takich spacerów. Co więcej, część czworonogów z powodzeniem uczestniczy w canicrossie, czyli biegowym odpowiedniku dogtrekkingu. Jeśli uważasz, że Twój pies jest „za mały” lub „za gruby”, to zastanów się, czy to aby nie jest wymówka dla Ciebie 🙂

Jak zacząć?

Tak naprawdę już zacząłeś. Zawsze zaczyna się od standardowego wyprowadzania psa, a cały szkopuł tkwi w tym, aby stopniowo wydłużać te spacery. Ta dyscyplina nie wymaga specjalnych umiejętności, poza znalezieniem czasu na wyprawy i systematyczną pracą nad kondycją, ale ta praca to raczej element samego dogtrekkingu. Już 2-3 godziny spędzane na spacerze z psem pozwalają na poprawę formy. Jak już dłuższe spacery wejdą Ci w krew, możesz zacząć organizować weekendowe wyjazdy w góry.

O czym pamiętać?

Najlepiej na trasy wybierać naturalne drogi, nie asfaltowe, np. ścieżki leśne lub szlaki niższych gór. Istotne jest również zabranie odpowiedniej ilości wody dla siebie oraz psa, a także dostosowanie się do warunków pogodowych panujących na zewnątrz. Zwróć również uwagę na obuwie – powinno być jak najbardziej wygodne i poprawiać komfort chodzenia. Jeśli chodzi o Twojego towarzysza, powinien mieć on specjalne szelki, do których będziesz mógł przypiąć linkę amortyzującą. Treningi można rozpocząć od stopniowego wydłużania czasu codziennych spacerów. Już dwugodzinna przechadzka z psem kilka razy w tygodniu pozwoli poprawić formę i może być początkiem przygody z dogtrekkingiem. Dodatkowo można co jakiś czas wybrać się na dłuższą wyprawę w góry lub w miejsce, gdzie są niewielkie pagórki. Pozwala to zwiększyć poziom trudności pokonywanej trasy i poprawić kondycję przyszłego uczestnika.

Na trasy marszu trzeba wybierać tylko naturalne ścieżki bez asfaltu. Najlepsze są leśne szlaki lub trasy w niskich górach. Podczas wypraw koniecznie trzeba zabrać ze sobą wodę dla siebie i psa oraz odpowiednie ubrania dostosowane do warunków pogodowych. Nie można zapomnieć również o wybraniu odpowiednich butów. Najlepiej by były one wygodne i poprawiały komfort chodzenia w urozmaiconym terenie. Jeszcze jedna istotna rzecz, o której warto pamiętać, to pas maszera – rodzaj uprzęży dla Ciebie, do której będzie przypięta smycz amortyzująca. Jej kocówka powinna być przymocowana do szelek psa.

 

Najważniejsze, aby dogtrekking był przyjemny zarówno dla Ciebie, jak i Twojego czworonoga. Staraj się nagradzać psa po zakończonym treningu, np. poprzez podawanie mu smakołyków lub za pomocą nieforsownej zabawy – pies to doceni i Wasze długie spacery nie będą mu się kojarzyły z przymusem.