Strona główna » Styl życia » 5 rzeczy, które najbardziej szkodzą męskiej płodności

5 rzeczy, które najbardziej szkodzą męskiej płodności

5 rzeczy, które najbardziej szkodzą męskiej płodności
  1. Noszenie telefonu w kieszeni

Według ostatnich badań przedstawionych w raporcie “Płodny Polak”, nawet 65 proc. mężczyzn w naszym kraju chodzi z telefonem w spodniach. Tymczasem okazuje się, że nawyk ten może prowadzić do przegrzewania jąder. Ma to miejsce w przypadku, gdy wzrasta temperatura jąder, co jest powodowane wysokim poziomem promieniowania elektromagnetycznego emitowanego przez telefon. Naukowcy z uniwersytetu w Exeter przeprowadzili badanie w tym obszarze, z którego wynikało, że promieniowanie takie zmniejsza żywotność i ruchliwość plemników nawet o 8%.

2. Stres

Stres to jeden z najgroźniejszych czynników nie tylko w kwestii płodności, ale prawidłowego funkcjonowania organizmu w ogóle. W tym konkretnym przypadku, jeśli pojawia się często, a jego poziom jest wysoki, może spowodować zaburzenia hormonalne, zmniejszyć poziom testosteronu lub doprowadzić do problemów ze wzwodem – to wszystko mocno utrudnia poczęcie dziecka.

3. Alkohol i papierosy

Wpływ tych używek na ludzki organizm jest znany, natomiast fakt, że mogą one zakłócać pracę jąder, produkcję testosteronu oraz zmniejszyć liczbę plemników i uszkodzić ich materiał genetyczny – już mniej. Poza tym, “procenty” zwiększają ryzyko wystąpienia zaburzeń potencji oraz wpływają negatywnie na ruchliwość plemników.

4. Problemy z wagą

Zbyt duża ilość tłuszczu może doprowadzić do zakłóceń hormonalnych, a w konsekwencji do zaburzeń w produkcji wytwarzanych plemników. Dla męskiej płodności niekorzystna jest również niedowaga, gdyż ogranicza ilość powstających plemników.

5. Steroidy płciowe

Zwane są powszechnie sterydami, a stosowane najczęściej przez stałych bywalców siłowni. Być może zwiększają masę mięśniową, jednak działają zupełnie odwrotnie w przypadku jąder, przyczyniając się do ich zmniejszania. Ponadto mogą zaburzać proces powstawania plemników, spadku ich liczby, a nawet niepłodności.

 

Panowie, dbajcie o siebie! Być może nie macie takiej świadomości, ale ograniczenie stresu i używek, właściwa, zbilansowana dieta, czy nawet tak prozaiczna czynność, jak przełożenie telefonu do torby czy plecaka, przyczyni się do zwiększenia Waszych szans na posiadanie potomstwa. Naprawdę, tutaj wiele zależy również od Was!

 

 

Oceń ten artykuł.