Strona główna » Styl życia » 5 rzeczy, które najbardziej szkodzą męskiej płodności

5 rzeczy, które najbardziej szkodzą męskiej płodności

5 rzeczy, które najbardziej szkodzą męskiej płodności
  1. Noszenie telefonu w kieszeni

Według ostatnich badań przedstawionych w raporcie “Płodny Polak”, nawet 65 proc. mężczyzn w naszym kraju chodzi z telefonem w spodniach. Tymczasem okazuje się, że nawyk ten może prowadzić do przegrzewania jąder. Ma to miejsce w przypadku, gdy wzrasta temperatura jąder, co jest powodowane wysokim poziomem promieniowania elektromagnetycznego emitowanego przez telefon. Naukowcy z uniwersytetu w Exeter przeprowadzili badanie w tym obszarze, z którego wynikało, że promieniowanie takie zmniejsza żywotność i ruchliwość plemników nawet o 8%.

2. Stres

Stres to jeden z najgroźniejszych czynników nie tylko w kwestii płodności, ale prawidłowego funkcjonowania organizmu w ogóle. W tym konkretnym przypadku, jeśli pojawia się często, a jego poziom jest wysoki, może spowodować zaburzenia hormonalne, zmniejszyć poziom testosteronu lub doprowadzić do problemów ze wzwodem – to wszystko mocno utrudnia poczęcie dziecka.

3. Alkohol i papierosy

Wpływ tych używek na ludzki organizm jest znany, natomiast fakt, że mogą one zakłócać pracę jąder, produkcję testosteronu oraz zmniejszyć liczbę plemników i uszkodzić ich materiał genetyczny – już mniej. Poza tym, “procenty” zwiększają ryzyko wystąpienia zaburzeń potencji oraz wpływają negatywnie na ruchliwość plemników.

4. Problemy z wagą

Zbyt duża ilość tłuszczu może doprowadzić do zakłóceń hormonalnych, a w konsekwencji do zaburzeń w produkcji wytwarzanych plemników. Dla męskiej płodności niekorzystna jest również niedowaga, gdyż ogranicza ilość powstających plemników.

5. Steroidy płciowe

Zwane są powszechnie sterydami, a stosowane najczęściej przez stałych bywalców siłowni. Być może zwiększają masę mięśniową, jednak działają zupełnie odwrotnie w przypadku jąder, przyczyniając się do ich zmniejszania. Ponadto mogą zaburzać proces powstawania plemników, spadku ich liczby, a nawet niepłodności.

 

Panowie, dbajcie o siebie! Być może nie macie takiej świadomości, ale ograniczenie stresu i używek, właściwa, zbilansowana dieta, czy nawet tak prozaiczna czynność, jak przełożenie telefonu do torby czy plecaka, przyczyni się do zwiększenia Waszych szans na posiadanie potomstwa. Naprawdę, tutaj wiele zależy również od Was!