Strona główna » Styl życia » Dom z gliny: 4 mocne argumenty na TAK

Dom z gliny: 4 mocne argumenty na TAK

Dom z gliny: 4 mocne argumenty na TAK

„Na glinie grosz nie zginie” – zwykło się mówić. Trzeba przyznać, że to powiedzenie dobrze wpisuje się w coraz bardziej popularną ideę, jaką jest postawienie domu z gliny. Dlaczego warto?

 

W Stanach i Meksyku, a nawet w Niemczech – tam nie tyle domy, co całe, gliniane osiedla są na porządku dziennym. Czy jest szansa, że gliniany boom zawita również do nas? Trudno to przewidzieć. Póki co, niektórym wciąż wydaje się, że domek z gliny to coś na kształt chatki w skansenie lub posiadłości Hobbita. Tymczasem … nic bardziej mylnego.

 

  1. Glina jest eko

Przede wszystkim, glina to materiał naturalny, wytwarzający korzystny dla człowieka i środowiska mikroklimat. Nie tylko sprzyja regulacji wilgotności powietrza, ale również ma cenną zdolność gromadzenia ciepła, dzięki czemu w dzień nie będzie nam za gorąco, a nocą – za zimno. Poza tym, glina generuje dużo mniej kurzu, potrafi doskonale minimalizować niekoniecznie znośne zapachy oraz zapobiega zagrzybianiu powierzchni.

  1. Glina jest zdrowa

To prawda. Działa hipoalergicznie, nie zawiera toksyn, ma właściwości antybakteryjne i oczyszczające powietrze. To idealny surowiec dla wszystkich osób, które „męczą się” w betonie. Ponadto, zatrzymuje promieniowanie o wysokiej częstotliwości.

  1. Glina jest wydajna i uniwersalna

Można z niej wybudować cały dom – nadaje się zarówno do murowania, jak i tynkowania, stawiania ścian działowych i kolumn, czy budowy pieca. Można z niej zrobić cegłę, jak i dachówkę. Może być prasowana, jak i natryskiwana. Co tylko dusza zapragnie. Łatwiej niż inne materiały daje się kształtować, stąd nie dziwi, że przybiera postać gładkiej powierzchni i np. pięknej rzeźby. Co istotne, może posłużyć wielu pokoleniom.

  1. Glina daje oszczędności finansowe

Glina może okazać się jednym z najtańszych sposobów na spełnienie marzenia o własnym domu. Szanse będą tym większe, jeśli np. podejmiemy decyzję o samodzielnej budowie, bez angażowania w to ekipy budowlanej. Do budowy domu z gliny nie potrzeba bowiem wykwalifikowanych specjalistów. Jedyne, co do czego trzeba się upewnić, to to, że glina, z której korzystamy, nadaje się do tego, aby „ulepić” z niej budynek mieszkalny. Co istotne, dobrą jakościowo glinę w wielu przypadkach udaje się zdobyć praktycznie za darmo –  czasem można ją znaleźć, uwaga, na własnej działce albo kupić za grosze, np. w cegielni.

Przy budowie takiego domu trzeba oczywiście liczyć się z mniejszymi lub większymi wydatkami – trzeba wziąć jeszcze pod uwagę fundament i podmurówkę, słomę (ważny element „kostki glinianej”), żwir, projekt domu i prace geodezyjne. Jednak jeśli dobrze to rozplanujemy, może się okazać, że gliniana posesja to interes życia!