Strona główna » Fitness » Rolki dla początkujących

Rolki dla początkujących

Rolki dla początkujących

Przede wszystkim, na początku powinieneś zastanowić się, czy to tylko chwilowa zachcianka, czy jednak chciałbyś związać się z tym sportem na dłużej. Poza tym upewnij się, czy będziesz miał gdzie jeździć – nie każda miejscowość posiada dobrą infrastrukturę do tego. I ostatnie pytanie: czy zamierzasz to robić bardziej dla relaksu, czy może zależy Ci na śrubowaniu rekordów i doskonaleniu techniki jazdy?

Które będą najlepsze?

Odpowiedź na powyższe pytania jest o tyle istotna, że pozwoli wybrać właściwy rodzaj rolek – pamiętaj, że mogą Ci one posłużyć nawet na kilka lat. I tak, przy jeździe typowo rekreacyjnej najlepsze będą rolki typu fitness. Może nie osiągniesz w nich zawrotnej prędkości, ale na pewno poprawisz swoją kondycję i spędzisz aktywnie wolny czas. To rolki, które dobrze sprawują się głównie na płaskich, asfaltowych ścieżkach.

Jeżeli jednak chciałbyś osiągać większe prędkości, wybierz rolki szybkościowe. Są one przeznaczone do jazdy profesjonalnej (np. w zawodach) i szybkiej. Ich budowa różni się od tej w typie fitness przede wszystkim tym, że but jest węższy, sztywniejszy, często też niższy i bardziej dopasowany do stopy. Koła również są większe – im większy ich rozmiar, tym szybciej możesz w nich jechać. Dzięki najwyższej jakości łożyskom jazda w takich rolkach jest bardziej płynna, dynamiczna i zwrotna.

W przyszłości, jak już osiągniesz poziom zaawansowanego rolkarza, możesz zainwestować w tzw. rolki agresywne – przeznaczone często dla jazdy ekstremalnej, np. po poręczach, czy innych, trudnych do poruszania się elementach. Taki typ rolek jest najbardziej zwrotny i skrętny, co z pewnością dodaje adrenaliny. Alternatywą dla rolek agresywnych są rolki hokejowe – również dla tych najbardziej zaawansowanych i doświadczonych.

Liczą się parametry

Pamiętaj, żeby przy zakupie zwrócić szczególną uwagę na but, kółka i łożyska. Zbyt ciasne buty będą Cię obcierać i na pewno nie będziesz się w nich czuł dobrze. Sprawdź również, czy but jest odpowiednio wentylowany, tj. czy działa w nim przepustowość powietrza – jest to bardzo istotne z punktu widzenia pocenia się stopy. Kolejna rzecz to sztywność szyn i samego buta – chodzi o to, aby Twoja noga była dobrze usztywniona, szczególnie w okolicy kostki. Jest to bardzo ważne szczególnie w początkowym etapie Twojej przygody z rolkami.

Co do kółek, tutaj też liczy się przede wszystkim średnica i twardość. Im mniejsza średnica, tym wolniej przebiega jazda, chociaż z drugiej strony dużo łatwiej np. wchodzić w zakręty. Dla początkującego ta średnica nie musi być jak największa – ważniejsze od szybszej jazdy jest opanowanie skrętów. Najlepiej to wypośrodkować i wybrać kółka w przedziale 75 mm – 85 mm. Kółka muszą być w miarę miękkie, tak, aby zapewniały wystarczającą przyczepność (np. 76-84A). Jeśli chodzi o łożyska, tutaj zalecane są te oznaczone cyfrą 3.

Życzymy udanego rolkowania!