Strona główna » Po męsku » Męskie łysienie – jak się przed nim uchronić?

Męskie łysienie – jak się przed nim uchronić?

Męskie łysienie – jak się przed nim uchronić?

Dlaczego mężczyźni łysieją?

Stopniowa utrata włosów to w dużej mierze następstwo nieprawidłowej pracy gospodarki hormonalnej i samego testosteronu. Łysienie może być jednak spowodowane także długotrwałym stresem czy skutkiem niezdrowego odżywiania. Wśród przyczyn należy wymienić również chemioterapię, zażywanie lekarstw (zwłaszcza antydepresyjnych) lub dużą, nagłą utratę krwi (po wypadku lub operacji). Wszystkie te czynniki mogą przyczynić się do nadmiernego wypadania włosów u mężczyzn, choć najczęściej mówiąc o łysieniu mamy na myśli specyficzny rodzaj łysienia męskiego (androgenowego). Dotyczy ono ponad połowy mężczyzn, którzy ukończyli 50 lat. Może się jednak zdarzyć, że proces łysienia androgenowego zaczyna się dużo wcześniej – może pojawić się nawet u młodych mężczyzn, jeszcze przed 30. rokiem życia.

Etapy męskiego łysienia

Wypadanie włosów rzadko zaczyna się nagle. Zazwyczaj mamy około 2-3 tygodnie, by zorientować się, że na szczotce zaczyna zostawać więcej włosów niż zwykle. Wypadanie przy przeczesaniu włosów palcami, prześwity – każde odstępstwo od normy powinno wzbudzić czujność. Pierwszym etapem łysienia androgenicznego są powstające coraz wyraźniej zakola. To łatwe do zauważenia ubytki włosów w przedniej części głowy. Z czasem, gdy ubytki te są coraz większe, pierwotna linia włosów przesuwa się coraz wyżej. Tworzy się wysokie czoło, które jest jedną z głównych oznak męskiego łysienia.
Na tym etapie masz szansę jeszcze powstrzymać dalsze wypadanie włosów. Jeśli tego nie zrobisz, łysienie zacznie ‘wędrować’ dalej – stopniowo przerzedzać się będą włosy na środkowej części głowy. Z czasem łysienie zacznie obejmować już całą powierzchnię głowy. O ostatnim stadium mówi się, gdy głowa stanie się zupełnie pozbawiona włosów.

Czy łysieniu można zapobiec?

Około 10% włosów na zdrowej głowie, znajduje się w tzw. fizjologicznej fazie spoczynku. To oznacza, że wypadanie do 100 włosów w ciągu jednego dnia jest całkowicie normalne- nie jest procesem patologicznym i nie wymaga leczenia. Warto też wiedzieć, że zdrowe włosy rosną w tempie około 1 cm na miesiąc, a okres żywotności jednego włosa waha się w granicach 2 – 6 lat. Męskie łysienie – wbrew powszechnej opinii – wcale nie polega na nadmiernym wypadaniu włosów. Włosy wypadają w takiej samej ilości, ale na ich miejscu nie pojawiają się nowe. Można próbować zapobiec procesowi łysienia, np. dokładnie szczotkując włosy 2 razy dziennie – rano i wieczorem. Przeczesuj czuprynę z włosem i pod włos. W ten sposób usuniesz część powłoki tłuszczowej i oczyścisz skórę głowy z łupieżu i martwych komórek.

Leczenie łysienia

Jeżeli obserwujesz postępujące łysienie, domowe metody nie są już dla Ciebie. By zahamować proces utraty włosów, najlepiej przeprowadzać leczenie pod ścisłą kontrolą dermatologa. Lekarz najprawdopodobniej zaleci Ci środki z amineksilem i minoksidilem – są to bowiem składniki, które zwiększają ukrwienie skóry głowy, a dzięki temu korzystnie wpływają na porost włosów. Dzięki odpowiednio dobranym preparatom, faza wzrostu włosa wydłuża się, a faza wypadania ulega skróceniu. Efekty kuracji leczniczych najszybciej widoczne są u mężczyzn przed 40. rokiem życia, ale i oni muszą czekać na widoczne rezultaty około 2-4 miesiące. Kluczem do skuteczności kuracji przeciwko utracie włosów, jest regularność stosowania zaleconych produktów.

O wiele bardziej radykalną metodą leczenia jest przeszczep włosów, na który decyduje się zaledwie 25% łysiejących mężczyzn. Implanty (płaty skóry z prawidłowo rozwiniętymi mieszkami włosowymi) przeszczepia się w miejsca, gdzie włosy są najmocniej przerzedzone. Wówczas oczekiwanie na powrót bujnego owłosienia trwa około pół roku.