Strona główna » Styl życia » 10 przykazań prawdziwego dżentelmena

10 przykazań prawdziwego dżentelmena

10 przykazań prawdziwego dżentelmena

1. Lojalność

Prawdziwy mężczyzna unika plotek i towarzyskich afer. Jest lojalny wobec przyjaciół i nie oczernia ich za plecami. Dżentelmen ma własne zdanie i trzeźwo ocenia rzeczywistość, która go otacza.

2. Sprawiedliwość

Mężczyzna z zasadami potrafi docenić zarówno efekty czyjejś pracy, jak i jego intencje. Jeśli widzisz, że ktoś się stara i angażuje, nie żałuj pochwał i miłych słów. Twoje spojrzenie na czyjeś działania powinno uwzględniać wszystkie znane Ci okoliczności, a ocena (zwłaszcza krytyczna) powinna być dobrze przemyślana.

3. Dyskrecja

Nie ma nic bardziej niemęskiego, niż zdradzanie tajemnic i intymnych spraw bliskich mu ludzi. Nie rozmawia się o orgazmach żon, małżeńskich kłótniach i aktualnych zarobkach. Dyskretny mężczyzna nie tylko nie opowiada o intymnych sferach swojego życia, ale nie wkracza także w intymność innych.

4. Bądź twardy

Prawdziwy mężczyzna nie narzeka i nie marudzi. Dżentelmen nie jest wiecznie niezadowolony, nie narzeka na żonę, pracę, los, dochody i brak docenienia. Godny naśladowania mężczyzna jest silny, samowystarczalny i pogodny.

5. Wdzięczność

Bycie pokornym było, jest i zawsze będzie w cenie. Prawdziwy mężczyzna nie ma problemu z podziękowaniem za przysługę i docenieniem starań drugiej osoby. Jest przy tym bezinteresowny, nie oczekuje od innych dowodów wdzięczności (choć często na nie zasługuje i oczywiście lubi je dostawać – jego działanie nie jest jednak nastawione na czyjąś aprobatę).

6. Uczynność

Dżentelmen jest życzliwy i pomocny – to znaczy, że bez żadnej zachęty pomoże Ci wnieść na 2. piętro zakupy, ale to również znaczy, że jest zwyczajnie miły. Dla pani przy kasie w warzywniaku, dla urzędniczki na poczcie. Nie awanturuje się i z przyjemnością wyświadcza innym ludziom przysługi.

7. Spełnianie obietnic

To jedna z najważniejszych zasad, którą należy zapamiętać na całe życie. Dżentelmen jest słowny. Nie rzuca słów na wiatr, spełnia obietnice i dotrzymuje słowa. Jeśli umawia się na 12:00, jest punktualny i nie każe na siebie czekać. Wywiązuje się z ustalonych terminów i zobowiązań. Zawsze.

8. Rozwaga

Dżentelmen nigdy nie działa pochopnie. Nie krzywdzi ludzi tłumacząc, że „działał nieświadomie”. Prawdziwy mężczyzna jest rozważny, dojrzały i dobrze wychowany. Wie, co mu wypada, a co nie.

9. Dbałość o tradycję

W dobie sms-ów, Facebooka, e-maili i życia on-line, prawdziwy dżentelmen wciąż potrafi złożyć urodzinowe życzenia osobiście. Wie, że kobiety mimo równouprawnienia wciąż kochają czułe gesty i szarmanckie zachowanie. Prawdziwy mężczyzna nadal docenia wartość ręcznie napisanego listu lub osobiście wysłanej pocztówki.

10. Bądź hojny

Nie chodzi o rozrzutność. Dżentelmen powinien „mieć gest” i unikać zarówno narzekania na zbyt niskie zarobki, jak i afiszowania się zamożnością i bogactwem. Prawdziwy mężczyzna zna wartość pieniądza, ale nie podporządkowuje mu swojego życia.