Strona główna » Styl życia » Mężczyzna dobrze ubrany – podstawowe zasady

Mężczyzna dobrze ubrany – podstawowe zasady

Mężczyzna dobrze ubrany – podstawowe zasady

1. Koszula z krótkim rękawem – zapomnij

Na wstępie warto zaznaczyć, że ta część garderoby wymyślona została na potrzeby żołnierzy stacjonujących w upalnych częściach świata. Jeżeli więc na co dzień nie wkładasz munduru, zapomnij o koszuli z krótkim rękawem. Ani to modne, ani eleganckie. Jedynym słusznym wyborem w kwestii koszuli jest ta klasyczna – z długim rękawem. Zwłaszcza, jeśli ubierasz się na oficjalne wyjście – spotkanie biznesowe, ślub, uroczystość rodzinną itd.

2. Skarpetki – mały, wielki szczegół

To odwieczny problem mężczyzn – skarpetki bardzo często są niedopasowane, zbyt krótkie albo w złym kolorze. Tymczasem wystarczy zapamiętać kilka podstawowych reguł. Po pierwsze: skarpetki (a właściwie podkolanówki) powinny być tak długie, by nie odsłaniały nagiej łydki podczas siadania czy zakładania nogi na nogę. To najważniejsza, fundamentalna zasada – zwłaszcza jeśli ubierasz garnitur. Po drugie: kolor skarpetek powinien być zbliżony do koloru butów i spodni. Popularne w ostatnich miesiącach happy socks – w wesołych wzorach i żywych kolorach, dobrze sprawdzają się przy nieoficjalnych okazjach – można wtedy zestawić np. granatowe spodnie z popielatymi butami i szarymi skarpetkami w seledynowe grochy.

3. Jasne poranki

Większość panów, zapytana o najbardziej klasyczną część męskiej garderoby, odpowie – czarny garnitur. I będą mieli rację, bo nie istnieje bardziej eleganckie ubranie dla mężczyzny, no może pomijając nieco zapomniany frak. To, że czarny garnitur jest najbardziej klasyczny i elegancki, nie oznacza jednak, że możesz go nosić na każdą okazję. Istnieje zasada mówiąca o tym, że czerń jest zbyt ciężka i zbyt poważna na godziny poranne. To kolor zarezerwowany na popołudnie i wieczór – rankiem warto natomiast postawić na jasne, lekkie barwy – np. beż. Jeśli w swojej szafie nie masz zbyt dużego wyboru kolorystycznego, wybierz granat albo szarości – to kolory dużo bardziej neutralne, które nie będą „razić” w oczy nawet o 8 rano.

4. Spodnie na Twoją miarę

Dobrze dobrane spodnie to bardzo ważny element każdej męskiej stylizacji. Bez względu na to, jakie mankamenty sylwetki chcesz ukryć, a jakie podkreślić – nogawki i długość spodni zawsze powinny być dobierane według pewnych uniwersalnych, ponadczasowych reguł. Częstym błędem jest kupowanie spodni, które mają zbyt szerokie nogawki – nigdy nie wygląda to dobrze, a na dodatek takie nogawki wizualnie Cię pogrubią. Nie można oczywiście przesadzić także w drugą stronę – rurki to z pewnością nie jest klasyka męskiej elegancji, zwłaszcza na oficjalnych, biznesowych spotkaniach. Kupując nowe spodnie, zwracaj szczególną uwagę na ich długość – zbyt długie nogawki marszczą się i zaginają, przez co czynią mężczyznę optycznie niższym, a tego chyba wszyscy panowie chcieliby uniknąć. Uniwersalna zasada jest taka, że nogawki spodni powinny kończyć się mniej więcej na wysokości połowy obcasa w butach.

5. Połączenia zakazane

Spodnie w kratę, koszula w poziome paski, skarpetki w kropki i szalik w romby? To połączenie, które można wybaczyć tylko światowym kreatorom mody, jeśli więc nie jesteś jednym z nich – unikaj łączenia więcej niż 2 rodzajów wzorów i faktur w całej stylizacji. Najbezpieczniej łączyć te same wzory w różnych kombinacjach – paski z paskami, kratkę z kratką – byle nie przesadzić. Pamiętaj, że wzory w takiej stylizacji powinny różnić się wielkością, ale kontrast nie może być zbyt duży.