Strona główna » Zdrowie » Rak prostaty – przyczyny, objawy, leczenie

Rak prostaty – przyczyny, objawy, leczenie

Rak prostaty – przyczyny, objawy, leczenie

Jak rozpoznać raka prostaty?

Ten rodzaj męskiego nowotworu rozwija się bardzo niepozornie. W początkowej fazie nie daje żadnych objawów, a pierwsze symptomy najczęściej wiążą się jedynie z trudnościami w oddawaniu moczu. Większość mężczyzn woli więc zacisnąć zęby i bagatelizują problem, nie podejrzewając, że za problemami przy pisuarze stoi tak poważne schorzenie. Twój niepokój powinny wzbudzić m.in.: częsta potrzeba oddawania moczu (czasami jest to parcie bardzo trudne do opanowania, które zmusza do natychmiastowego udania się do toalety), słaby lub przerywany strumień oddawanego moczu, a także ból i pieczenie podczas mikcji.

Tego typu objawy mogą już świadczyć o zaawansowanej chorobie, dlatego w przypadku podobnych dolegliwości należy jak najszybciej udać się do urologa. Decyzja o wizycie u lekarza może dać Ci szansę na skuteczne pokonanie nowotworu.

Z pokolenia na pokolenie

Badania potwierdzają, że ryzyko zachorowania na raka gruczołu krokowego (jak w przypadku większości nowotworów) jest uwarunkowane genetycznie. To znaczy, że jeśli w Twojej rodzinie zdarzały się już nowotwory prostaty, znajdujesz się w grupie podwyższonego ryzyka. W takiej sytuacji powinieneś wykonywać niezbędne badania regularnie, nawet jeśli nie obserwujesz u siebie żadnych niepokojących objawów.

Nie bez znaczenia jest także wiek. Lekarze podkreślają, że po 55. roku życia ryzyko zachorowania na nowotwór wzrasta. W przypadku mężczyzn obciążonych genetycznie choroba może zaatakować jednak dużo wcześniej. Dlatego osoby, w rodzinie których wystąpił rak, powinny być wyjątkowo czujne.

Jak wykryć?

Diagnozowanie nowotworu jest dużo łatwiejsze, niż może się wydawać. Wczesne stadium choroby można wykryć poprzez zwykłe, rutynowe badanie krwi. Oznaczenie stężenia antygenu sterczowego w krwi pozwala rozpoznać nowotwór szybko i bezboleśnie. Podwyższony poziom antygenu może oznaczać niegroźny stan zapalny, ale może również być diagnozą nowotworu gruczołu krokowego.
W dalszej kolejności prowadzona jest diagnostyka, która w 100% potwierdzi lub wykluczy zachorowanie na nowotwór. Najczęściej pacjencji kierowani są na biopsję, podczas której wycięty zostaje kawałek tkanki z gruczołu krokowego. Jego badanie pod mikroskopem pozwala nie tylko rozpoznać raka, ale także zdiagnozować stadium choroby.

Jak leczyć?

Co ważne, nawet zaawansowany nowotwór da się całkowicie wyleczyć. Oczywiście wczesne wykrycie choroby daje większą szansę na skuteczne leczenie, ale dzięki współczesnej medycynie żadne stadium choroby nie musi być ostatecznym wyrokiem. Zabiegi z wykorzystaniem fal ultradźwiękowych czy niszczenie komórek chorobowych z wykorzystaniem zmiennego pola elektrycznego to metody, które pozwalają wyleczyć raka bez wykonywania operacji i użycia skalpela. Istotne, by czujnym okiem obserwować wszelkie zmiany (także te niewielkie) w swym organizmie i regularnie oddawać krew do badań. Wtedy szansa na wczesne wykrycie nowotworu i całkowite wyleczenie jest bardzo duża.