Strona główna » Zdrowie » 6 sprawdzonych sposobów na kaca

6 sprawdzonych sposobów na kaca

6 sprawdzonych sposobów na kaca

Co to jest kac?

Kac (z niemieckiego katzenjammer – pisk kociaków) to potoczne określenie negatywnych efektów picia alkoholu. Dolegliwości, które towarzyszą kacowi to najczęściej: ból głowy, natężona wrażliwość na światło i hałas oraz ogólne zmęczenie. Głównym sprawcą takiego samopoczucia jest etanol zawarty w napojach alkoholowych, którego nadmierne spożycie zmienia metabolizm organizmu.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Zanim dowiesz się jak leczyć kaca, najpierw poznaj kilka przydatnych porad, jak mu zapobiec. Jeśli zastosujesz się do tych prostych zasad, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że kac ominie Cię szerokim łukiem:

Zasada nr 1

Nie spożywaj alkoholu na pusty żołądek. Godzinę przed planowaną imprezą zjedz ,,porządny”, tłusty posiłek. Tłuszcz w nim zawarty stworzy warstwę ochronną, która zmniejszy ryzyko przenikniecia alkoholu do krwioobiegu.

Zasada nr 2

Pij wodę w trakcie. Alkohol ma właściwości moczopędne więc powinieneś uzupełniać na bieżąco braki w płynach. Najlepiej jeżeli po każdym kieliszku alkoholu wypijesz min. pół szklanki wody.

Zasada nr 3

Nie mieszaj. Jeżeli zdecydujesz się na konkretny rodzaj trunku, ,,trzymaj się” go już przez cały wieczór. To pozwoli Ci uniknąć potwornego bólu głowy nazajutrz.

Zasada nr 4

Nie przetrzymuj alkoholu w ustach. Daje to efekty podobne do picia przez słomkę – alkohol szybciej uderza do głowy.

6 sposobów na ,,syndrom dnia poprzedniego”

Jeżeli jest już za późno na zapobieganie, ratuj się następującymi metodami:

Spacer

Jeśli masz kaca, wizja wychodzenia z domu na pewno wyda Ci się straszna. Pomyśl jednak, że jeśli się przewietrzysz i dotlenisz, z pewnością poczujesz się lepiej.

Wersja dla zaawansowanych: bieg

Oprócz tego, że się dotlenisz, to jeszcze wypocisz szkodliwe toksyny

Wersja dla leniwych: otwórz okno

Jeżeli czujesz niemoc, aby ruszyć się z domu, otwórz przynajmniej okna i wpuść trochę świeżego powietrza do pokoju, w którym przebywasz.

Prysznic w letniej wodzie

Kąpiel działa orzeźwiająco, ale jedynie pod warunkiem, że będzie ona zimna lub co najmniej letnia. Gorąca woda mogłaby rozszerzyć naczynia krwionośne, co tylko spotęgowałoby ból głowy.

Zrezygnuj z klina

Leczenie kaca alkoholem nie zapobiegnie katastrofie, a jedynie odłoży ją w czasie.

Uzupełnij niedobory witamin.Najbardziej skup się na potasie, magnezie oraz witaminie C. Możesz je przyjąć w postaci soków owocowych (sok pomarańczowy i porzeczkowy mają najwięcej witaminy C, sok pomidorowy – potasu).