Strona główna » Po męsku » Bezpieczeństwo za kierownicą – jak jeździć nocą?

Bezpieczeństwo za kierownicą – jak jeździć nocą?

Bezpieczeństwo za kierownicą – jak jeździć nocą?

1. Zadbaj o reflektory

Nocą gdy na drogach panuje ciemność, światła Twojego samochodu są Twoimi drugimi oczami. Przed podróżą dokładnie oczyść reflektory i zadbaj o ich prawidłowe ustawienie. Złe ustawienie świateł nie tylko ograniczy Twoje pole widzenia, ale może również oślepiać innych użytkowników drogi. Unikaj jeżdżenia na słabych, starych żarówkach – ich światło może być niewystarczające, a do tego w każdej chwili mogą się przepalić.

2. Czystość i przejrzystość

Dobra widoczność to podstawa bezpiecznych podróży nocą – nawet najlepsze reflektory nie pomogą, jeśli będziesz spoglądać na drogę przez zabrudzoną szybę. To częsty błąd kierowców – nie wystarczy umyć przednią szybę i nie wystarczy mycie tylko z zewnątrz. Przed nocną podróżą dokładnie wyczyść wszystkie okna – poza przednią, bardzo istotna jest także tylna szyba oraz boczne, przez które spoglądasz w lusterka. Wewnątrz samochodu także gromadzi się kurz i zabrudzenia, dlatego warto przetrzeć okna również od środka.

3. Światła wewnątrz samochodu

Nocą kierowca zmuszony jest do większego niż zwykle wytężania wzroku. Z tego powodu jego uwagi nie powinny rozpraszać żadne dodatkowe źródła światła wewnątrz auta. Jeśli to możliwe, przyciemnij oświetlenie zegarów i wybierz nocny wariant na urządzeniu do nawigacji. Zadbaj także, aby pasażerowie używający tabletów czy telefonów komórkowych nie emitowali światła w stronę kierowcy. Zasada jest prosta: wszystkie źródła światła w samochodzie powinny znajdować się poza zasięgiem wzroku kierowcy.

4. Kultura jazdy nocą

By ułatwić podróżowanie sobie i innym użytkownikom drogi, warto przestrzegać ważnych zasad związanych z kulturą jazdy. Jeśli używasz świateł drogowych (długich), pamiętaj o wyłączaniu ich odpowiednio wcześnie, by nie oślepić samochodów nadjeżdżających z naprzeciwka lub znajdujących się przed tobą. Gdy jesteś wyprzedzany, wyłączaj światła drogowe dopiero w momencie, gdy samochód wyprzedzający będzie na tej samej wysokości co Ty. Staraj się również nie trzymać się zbyt blisko samochodu jadącego przed Tobą, by Twoje światła nie raziły kierowcy w lusterku wstecznym.

5. Regeneracja sił

Nocą kierowca jest szczególnie narażony na senność, znużenie i spadek koncentracji. Nawet jeśli Twoja podróż nie jest bardzo daleka, pamiętaj o częstych przerwach i odpoczynku zawsze, gdy tego potrzebujesz. Kawa czy napoje energetyczne przynoszą poprawę jedynie na chwilę i mogą zwieść Twoją czujność. Tymczasem krótka, 10-minutowa drzemka pozwala odpocząć oczom i zregenerować na siły dużo skuteczniej niż kofeina i cukier. Pamiętaj, że tylko będąc wypoczętym jesteś w stanie zachować odpowiednią czujność na drodze!

6. Technologie ułatwiające nocne podróżowanie

Wielu producentów umożliwia wyposażenie Twojego samochodu w dodatkowe, nowoczesne systemy poprawiające komfort i bezpieczeństwo kierowania pojazdem w nocy. Możesz skorzystać np. z dodatkowych reflektorów doświetlających zakręty lub automatycznie ściemniającego się lusterka wstecznego.